Events Database

Event categories

The information in this file is not intended to be read directly. Following an event link to this file with your web browser should display the full information for that same event.



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Plant communities and distribution [BIO3165] Notes None
Rooms MUHAZI_lecture room 8 Staff Manishimwe (Mss Aloysie), MUJAWAMARIYA Myriam
Students None Groups Year 2 Biology_Botany



Monday 3:00pm-4:00pm No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Plant Tissue Culture [BIO3414] Notes None
Rooms Lab Biotechnology 1F-32 Staff None
Students None Groups None



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules Pollution Control and Waste Management [WEE4262] Notes None
Rooms IKAZE_room C (1st Floor) Staff UWIMANA (Dr Abias)
Students None Groups Year 4 WEE



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Polymer and Composite [MPH3263] Notes None
Rooms MUHAZI_lecture room 6 Staff Vacant3 (Dr)
Students None Groups Year 3 Physics_Material Science



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Polymer Chemistry Technology [CHM2263] Notes None
Rooms KARISIMBI_Ground floor 01 Staff NZABAMWITA (Dr G.)
Students None Groups Year 2 CHEMISTRY (Bioorganic Chem)



Friday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Polymer Chemistry Technology [CHM2263] Notes None
Rooms P304 Staff NZABAMWITA (Dr G.)
Students None Groups Year 2 CHEMISTRY (Bioorganic Chem)



Tuesday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules Polymer Physics [MPH3264] Notes None
Rooms P410 Staff Vacant6 (Dr)
Students None Groups Year 4 Physics_Material Science



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Polymer Physics [MPH3264] Notes None
Rooms MUHAZI_lecture room 6 Staff Vacant2 (Dr)
Students None Groups Year 3 Physics_Material Science, Year 4 Physics_Material Science



Thursday 8:00am-12:00pm No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Power Electronics [EEE 3312] Notes None
Rooms IKAZE_room C (1st Floor) Staff Hategekimana (Mr Pascal)
Students None Groups Year 3 EPE



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Power System Operation and Control [ELE4262] Notes None
Rooms P306 Staff Singirankabo (Youssouf)
Students None Groups Year 4 ELE



Monday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Principles and Applications of Remote Sening [ATP3261] Notes None
Rooms P410 Staff Uwanyirigira (Mr Donath)
Students None Groups Year 3 Physics_Atmospheric and Climate Science



Wednesday 8:00am-10:00am No Category
Wks 1-11, 6/17/2020 - 8/26/2020
Modules Principles of Management [QUS2264] Notes None
Rooms SABE_AREA 2 - 6 Staff MUGIRANEZA (Mr Philippe)
Students None Groups Year 2 CMT



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Principles of Remote Sensing [GEO2262] Notes None
Rooms SABE_AREA 4 - 5 Staff Nyandwi (Dr Elias), NYANDWI (Mr Emmanuel)
Students None Groups Year 2 Geography_Env. Planning, Year 2 Geography_URP



Wednesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/17/2020 - 8/26/2020
Modules Principles of Remote Sensing [GEO2262] Notes None
Rooms SABE_AREA 4 - 5 Staff Nyandwi (Dr Elias), NYANDWI (Mr Emmanuel)
Students None Groups Year 2 Geography_Env. Planning, Year 2 Geography_URP



Wednesday 8:00am-10:00am No Category
Wks 1-11, 6/17/2020 - 8/26/2020
Modules Probability I [MAT1266] Notes None
Rooms P212 Staff Mugemangango (Mr. Cyprien)
Students None Groups Year 1 Math-Statistics



Friday 8:00am-10:00am No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Probability I [MAT1266] Notes None
Rooms P313 Staff Mugemangango (Mr. Cyprien)
Students None Groups Year 1 Math-Statistics



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Production of Official Statistics [MAT3168] Notes None
Rooms P312 Staff Ngaruye (Dr Innocent)
Students None Groups Year 4 Math



Tuesday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules Production Technology II [MEE3311] Notes None
Rooms P404 Staff NTIHINYUZWA (Mr Isaac)
Students None Groups Year 2 MEE



Friday 8:00am-12:00pm No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Production Technology II [MEE3311] Notes None
Rooms None Staff NTIHINYUZWA (Mr Isaac)
Students None Groups Year 2 MEE_Production Engineering (GAKO CAMPUS)



Monday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Professional Practice [QUS4263] Notes None
Rooms SABE_AREA 4 - A Staff KIBWAMI (Dr Nathan)
Students None Groups Year 4 CMT



Friday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Programming Languages and Syntax Directed Tools [COE2266] Notes None
Rooms Lab CIT 3F-22 Staff HARELIMANA (Mr. Emmanuel)
Students None Groups Year 2 CSE_group 1, Year 2 CSE_group 2



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Project Management [GLG4164] Notes None
Rooms SABE_AREA 5 - A Staff TUYISENGE (J. Claude
Students None Groups Year 3 EMV



Monday 2:00pm-4:00pm No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Proteins & Enzymes Notes None
Rooms Camp Kigali_room 12 Staff Nshogoza (Dr Gilbert)
Students None Groups Year 2 Biology_Biochemistry



Friday 8:00am-10:00am No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Proteins & Enzymes Notes None
Rooms P205 Staff Nshogoza (Dr Gilbert)
Students None Groups Year 2 Biology_Biochemistry



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Quantun Chemistry [CHM2261] Notes None
Rooms P205 Staff Nkuranga Jean Bosco, UWITONZE (Dr Nestor)
Students None Groups Year 2 CHEMISTRY (Bioorganic Chem), Year 2 CHEMISTRY (Environmental Chem)



Wednesday 8:00am-12:00pm No Category
Wks 1-11, 6/17/2020 - 8/26/2020
Modules Quantun Chemistry [CHM2261] Notes None
Rooms P206 Staff Nkuranga Jean Bosco, UWITONZE (Dr Nestor)
Students None Groups Year 2 CHEMISTRY (Bioorganic Chem), Year 2 CHEMISTRY (Environmental Chem)



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules Quaternary Geology [GLG4261] Notes None
Rooms IKAZE_room I (top Floor) Staff MUGERWA (Mr Theophile)
Students None Groups Year 4 Geology



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Real Estate Finance I [EMV2263] Notes None
Rooms P204 Staff Gatoni (Mr Alexis)
Students None Groups Year 2 EMV



Thursday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Real Estate Finance III [EMV3265] Notes None
Rooms SABE_AREA 5 - A Staff Udoekanem (Mr Namnso Bassey)
Students None Groups Year 3 EMV



Friday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Real Estate Management [EMV3264] Notes None
Rooms SABE_AREA 2 - A Staff TWAGIRA (George)
Students None Groups Year 3 EMV



Tuesday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules Real Estate Marketing [EMV 3413] Notes None
Rooms SABE_AREA 2 - A Staff MUHIRWA (Mr ANTOINE), Udoekanem (Mr Namnso Bassey)
Students None Groups Year 4 EMV



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Real Estate Risk Analysis [EMV3263] Notes None
Rooms SABE_AREA 2 - A Staff Udoekanem Namnso B. (Mr)
Students None Groups Year 3 EMV



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Real Estate Valuation I [EMV1265] Notes None
Rooms IKAZE_room D (1st Floor) Staff Minani Marc
Students None Groups Year 1 EMV



Friday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Real-Time Systems [COE4263] Notes None
Rooms IKAZE_room G (top Floor) Staff Niyizamwiyitira (Dr Christine)
Students None Groups Year 4 CSE(NE), Year 4 CSE(SE)



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Recombinant DNA Technology [BIO2260] Notes None
Rooms P310 Staff Nshogoza (Dr Gilbert), RWIBASIRA (Mr Peter)
Students None Groups Year 2 Biology_Biotechnology



Tuesday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules Recombinant DNA Technology [BIO2260] Notes None
Rooms P212 Staff Nshogoza (Dr Gilbert), RWIBASIRA (Mr Peter)
Students None Groups Year 3 BIOLOGY (Biochemistry)



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Regional Ecology and Environmental Degradation [GEO 3165] Notes None
Rooms MUHAZI_lecture room 7 Staff Mugabowindekwe (Mr Maurice), RWANYIZIRI (Dr Gaspard)
Students None Groups Year 2 Geography_Env. Planning



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Regional Ecology and Environmental Degradation [GEO 3165] Notes None
Rooms P310 Staff Mugabowindekwe (Mr Maurice), RWANYIZIRI (Dr Gaspard)
Students None Groups Year 2 Geography_Env. Planning



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Regression Analysis [MAT2267] Notes None
Rooms P213 Staff Byukusenge (Ms Beatrice)
Students None Groups Year 2 Math_Statistics



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules Remote Sensing and Geographical Information Systems [CHE3442] Notes None
Rooms P410 Staff Uwanyirigira (Mr Donath)
Students None Groups Year 2 Physics



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Remote Sensing I [SGE2266] Notes None
Rooms Camp Kigali_room 04 Staff NDUWAYEZU Gilbert
Students None Groups Year 2 SGE



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Renewable Energy Sources [ELE4261] Notes None
Rooms P204 Staff MUKUNDUFITE (Fabien)
Students None Groups Year 4 ELE



Tuesday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules Research Methodology for Physics [PHY4164] Notes None
Rooms P312 Staff NKURIKIYIMFURA (Mr Innocent)
Students None Groups Year 2 Physics



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules RESEARCH PROJECT (ENVIRONMENTAL DESIGN) [CRD 34113] Notes None
Rooms None Staff OTIENO (Mr I.Nondoh)
Students None Groups None



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules RESEARCH PROJECT (ENVIRONMENTAL DESIGN) [CRD 34113], RESEARCH PROJECT(COMMUNICATION DESIGN) [CRD 34112], RESEARCH PROJECT(MEDIA GESIGN) [CRD 34111] Notes None
Rooms None Staff OTIENO (Mr I.Nondoh)
Students None Groups None



Monday 11:00am-2:00pm No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules RESEARCH PROJECT(COMMUNICATION DESIGN) [CRD 34112] Notes None
Rooms None Staff OTIENO (Mr I.Nondoh)
Students None Groups None



Wednesday 11:00am-2:00pm No Category
Wks 1-11, 6/17/2020 - 8/26/2020
Modules RESEARCH PROJECT(MEDIA GESIGN) [CRD 34111] Notes None
Rooms None Staff OTIENO (Mr I.Nondoh)
Students None Groups None



Wednesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/17/2020 - 8/26/2020
Modules Research Project, Report II [EMV4265] Notes None
Rooms SABE_AREA 2 - A Staff Udoekanem (Mr Namnso Bassey)
Students None Groups Year 4 EMV



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Research Project, Report II [EMV4265] Notes None
Rooms P213 Staff Udoekanem (Mr Namnso Bassey)
Students None Groups Year 4 EMV



Monday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Rural Spaces [GEO 2161] Notes None
Rooms Camp Kigali_room 13 Staff Emmanuel Muyombano
Students None Groups Year 1 Geography_Env. Plananning, Year 1 Geography_URP



Thursday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Rural Spaces [GEO 2161] Notes None
Rooms Camp Kigali_room 13 Staff Emmanuel Muyombano
Students None Groups Year 1 Geography_Env. Plananning, Year 1 Geography_URP



Monday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Satellite Communications [ETE4261] Notes None
Rooms P304 Staff RUSHINGABIGWI (Dr Gerard)
Students None Groups Year 4 ETE_group 1



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Satellite Communications [ETE4261] Notes None
Rooms P205 Staff Sibomana Louis (Dr)
Students None Groups Year 4 ETE_group 2



Thursday 5:00pm-8:00pm No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Satellite Communications [ETE4261] Notes None
Rooms EINSTEIN_AUD 4 Staff Nkurunziza (Mr Pascal)
Students None Groups Year 4 ETE_Evening



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Sedimentary Petrology [GLG2267] Notes None
Rooms P405 Staff J.CLAUDE (Mr NGARUYE)
Students None Groups Year 2 Geology



Tuesday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules Seminars on Mining and Geology in Rwanda [MIN4266] Notes None
Rooms P009 Staff Nsengumuremyi (Mr Donat)
Students None Groups Year 4 Geology, Year 4 Mining



Wednesday 8:00am-12:00pm No Category
Wks 1-11, 6/17/2020 - 8/26/2020
Modules Slope Stability and Earth Retaining Structures [CGE3263] Notes None
Rooms P306 Staff Twagirimana (Emmanuel)
Students None Groups Year 3 CIV_GEOTECHNICAL ENG



Thursday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Socio-environmental Aspect of Mining [MIN4265] Notes None
Rooms Camp Kigali_room 05 Staff Nteziryayo (Mr Florien)
Students None Groups Year 4 Geology, Year 4 Mining



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules SOFT FURNISHING [CRD33121] Notes None
Rooms None Staff NTINYARI (Mrs Evelyn M)
Students None Groups None



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Software Design and Development Lab [CIT3413] Notes None
Rooms AGACIRO_Hardware Lab Staff HARELIMANA (Mr. Emmanuel)
Students None Groups Year 3 CSE



Monday 5:30pm-10:00pm No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Software Engineering [CIT3315] Notes None
Rooms Lab CIT 3F-22 Staff Thadee Gatera
Students None Groups None



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Software Engineering [CIT3315] Notes None
Rooms Lab CIT 3F-03 Staff KAGARAMA (Mr J. Baptist)
Students None Groups Year 4 CSE(NE)



Wednesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/17/2020 - 8/26/2020
Modules Software Project Management [CIT3316] Notes None
Rooms Lab CIT 3F-22 Staff Mukamurenzi (Dr Solange)
Students None Groups Year 3 CS



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Software Testing and Quality [COE4265] Notes None
Rooms Lab CIT 3F-23 Staff MUNEZERO (Ms. Joselyne)
Students None Groups Year 4 CSE(SE)



Thursday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Soil and Water Resources Protection [CEE3262] Notes None
Rooms IKAZE_room D (1st Floor) Staff MAJORO (Mr Felicien)
Students None Groups Year 3 CIV_ENVIRONMENTAL ENG



Wednesday 8:00am-12:00pm No Category
Wks 1-11, 6/17/2020 - 8/26/2020
Modules Solid and Structural Mechanics [MEE2265] Notes None
Rooms None Staff MUGEMANGANGO (Mr. Norbert)
Students None Groups Year 2 MEE_Production Engineering (GAKO CAMPUS)



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Solid and Structural Mechanics [MEE2265] Notes None
Rooms IKAZE_room I (top Floor) Staff MUGEMANGANGO (Mr. Norbert)
Students None Groups Year 2 MEE



Monday 11:00am-2:00pm No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Sound [CRD33113] Notes None
Rooms None Staff None
Students None Groups None



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Statistics II [EMV1261] Notes None
Rooms IKAZE_room D (1st Floor) Staff Uwineza (Ms Aimee)
Students None Groups Year 1 EMV



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Strength of Materials [MEE 2165] Notes None
Rooms SABE_AREA 2 - 6 Staff NIYITEGEKA (SIMON)
Students None Groups Year 1 CMT



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Structural Analysis II [CIV 3161] Notes None
Rooms Camp Kigali_room 04 Staff MUGISHA (Mr Ezechias)
Students None Groups Year 2 CIV_Construction Eng.



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Structural Analysis II [CIV 3161] Notes None
Rooms P106 Staff Kazeem (Dr)
Students None Groups Year 2 CIV_Environmental Eng.



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules Structural Analysis II [CIV 3161] Notes None
Rooms IKAZE_room A (1st Floor) Staff NTIHEMUKA Fulgence
Students None Groups Year 2 CIV_Water Resources Eng.



Wednesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/17/2020 - 8/26/2020
Modules Structural Analysis II [CIV 3161] Notes None
Rooms P313 Staff Mundeli (Mr Salathiel)
Students None Groups Year 2 CIV_Structural Eng.



Wednesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/17/2020 - 8/26/2020
Modules Structural Analysis II [CIV 3161] Notes None
Rooms P406 Staff Kazeem (Dr)
Students None Groups Year 2 CIV_Geotechnical Eng.



Thursday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Structural Analysis III [CSE3263] Notes None
Rooms MUHAZI_lecture room 9 Staff Kazeem (Dr)
Students None Groups Year 3 CIV_STRUCTURAL ENG



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules Structural Design I [CMT 3312] Notes None
Rooms IKAZE_room D (1st Floor) Staff NIYITEGEKA (SIMON)
Students None Groups Year 2 CMT



Wednesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/17/2020 - 8/26/2020
Modules Structural Geology [GLG1266] Notes None
Rooms Camp Kigali_room 12 Staff Biryabarema (Dr Michael)
Students None Groups Year 1 Geology



Wednesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/17/2020 - 8/26/2020
Modules Structures II [ARC3263] Notes None
Rooms ARC STUDIO III Staff Habimana (Mr Innocent)
Students None Groups Year 3 Arch



Thursday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Surface and Undergound Mining Engineering [MIN3266] Notes None
Rooms P310 Staff RWABUHUNGU (Dr DIGNE)
Students None Groups Year 3 Mining



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Surface and Undergound Mining Engineering [MIN3266] Notes None
Rooms Camp Kigali_room 12 Staff RWABUHUNGU (Dr DIGNE)
Students None Groups Year 3 Mining



Monday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Surveying Adjustments [SGE3265] Notes None
Rooms MUHAZI_lecture room 6 Staff Mugabushaka (Mr Adrien)
Students None Groups Year 3 SGE



Tuesday 8:00am-1:00pm No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules Surveying Equipements II [SGE1262] Notes None
Rooms Camp Kigali_room 04 Staff Muramira (Mr Sylion)
Students None Groups Year 1 SGE (SURVEYING & GEOMATCS ENGINEERING)



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Surveying Technique I [SGE 2165] Notes None
Rooms IKAZE_room H (top Floor) Staff Mugabushaka (Mr Adrien)
Students None Groups Year 2 SGE



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules Survival Analysis [MAT3267] Notes None
Rooms P312 Staff Ndengo (Dr Marcel)
Students None Groups Year 3 Math_Statistics, Year 4 Math



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules System Administration and Networking lab [CIT3316] Notes None
Rooms AGACIRO_Hardware Lab Staff GAURAV (Dr Bajpai)
Students None Groups Year 3 CSE



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules System Administration with Linus [ITE4262] Notes None
Rooms Lab CIT 3F-22 Staff Ndashimye (Dr Emmanuel)
Students None Groups Year 4 IT



Friday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules System Administration with Linus [ITE4262] Notes None
Rooms P310 Staff Ndashimye (Dr Emmanuel)
Students None Groups Year 4 IT



Tuesday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules System and Network Administration [ISY4261] Notes None
Rooms Lab CIT 3F-09 Staff Nzanywayingoma (Dr Frederic)
Students None Groups Year 4 IS



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules System Modeling and Simulation [ISY3261] Notes None
Rooms AGACIRO_215 lab Staff Mugisha (Mr George)
Students None Groups Year 3 IT



Monday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Systems Analysis &Design [CSC5111] Notes None
Rooms Camp Kigali_room 03 Staff NTWALI (Mr Jean Paul)
Students None Groups Year 2 IT



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Systems Analysis &Design [CSC5111] Notes None
Rooms P304 Staff Kellen SUMWIZA
Students None Groups Year 2 IS



Monday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Technology of Mineral Flotation [MIN4263] Notes None
Rooms IKAZE_room D (1st Floor) Staff Bakayisire (Ms Fabiola)
Students None Groups Year 4 Mining



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules Telecommunication Networks [ETE3262] Notes None
Rooms SABE Lab Staff KANYESHULI (Mr Alexandre)
Students None Groups Year 3 ETE



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules Thermodynamics [PHY5211] Notes None
Rooms P212 Staff HABYARIMANA (Mr Fabien)
Students None Groups Year 1 Physics



Monday 2:00pm-7:00pm No Category
Wks 1-11, 6/15/2020 - 8/24/2020
Modules Thesis 2.1 Conceptual Design and Resolution [ARC5261] Notes None
Rooms SABE_AREA 2-C Staff Ndajigimana (Vera Cruz), Tafahomi (Dr Rahman)
Students None Groups Year 5 Arch



Wednesday 2:00pm-7:00pm No Category
Wks 1-11, 6/17/2020 - 8/26/2020
Modules Thesis 2.2: Project Representation [ARC5262] Notes None
Rooms SABE_AREA 2-C Staff Ndajigimana (Vera Cruz), Tafahomi (Dr Rahman)
Students None Groups Year 5 Arch



Friday 8:00am-12:00pm No Category
Wks 1-11, 6/19/2020 - 8/28/2020
Modules Thesis 2.3: Design Process Development [ARC5263] Notes None
Rooms SABE_AREA 2-C Staff Ndajigimana (Vera Cruz), Tafahomi (Dr Rahman)
Students None Groups Year 5 Arch



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/16/2020 - 8/25/2020
Modules Toxicology [CHM3265] Notes None
Rooms P304 Staff NDAYAMBAJE (Dr J.Bernard)
Students None Groups Year 3 BIOLOGY (Biochemistry)



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-11, 6/18/2020 - 8/27/2020
Modules Toxicology [CHM3265] Notes None
Rooms P406 Staff NDAYAMBAJE (Dr J.Bernard)
Students None Groups Year 3 BIOLOGY (Biochemistry)