Events Database

Event categories

The information in this file is not intended to be read directly. Following an event link to this file with your web browser should display the full information for that same event.



Wednesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 02-Dec-20 - 13-Jan-21
Modules Mathematics for Engineers IV [MAT2263] Notes None
Rooms None Staff HAGUMA (Mr Gratien)
Students None Groups Year 2 Geology, Year 2 Mining



Wednesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 02-Dec-20 - 13-Jan-21
Modules Mathematics for Engineers IV [MAT2263] Notes None
Rooms None Staff NSABIMANA (Mr J.PAUL)
Students None Groups Year 2 SGE



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 03-Dec-20 - 14-Jan-21
Modules Mathematics for Engineers IV [MAT2263] Notes None
Rooms None Staff NSABIMANA (Mr J.PAUL)
Students None Groups Year 2 EPE



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 03-Dec-20 - 14-Jan-21
Modules Mathematics for Engineers IV [MAT2263] Notes None
Rooms None Staff HAGUMA (Mr Gratien)
Students None Groups Year 2 CE - Environmental, Year 2 CE - Structural



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 04-Dec-20 - 15-Jan-21
Modules Mathematics for Engineers IV [MAT2263] Notes None
Rooms None Staff Nkurunziza (Mr Pascal)
Students None Groups Year 2 ETE



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 30-Nov-20 - 11-Jan-21
Modules Mathematics for life sciences-II [MAT1268] Notes None
Rooms None Staff MUKESHIMANA (Ms Solange)
Students None Groups Year 1 Chemistry (Bio-organic), Year 1 Chemistry (Environmental)



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 03-Dec-20 - 14-Jan-21
Modules Mathematics for life sciences-II [MAT1268] Notes None
Rooms None Staff Niyigena (Mr Jean de Dieu)
Students None Groups Year 1 Biology (Biochemistry), Year 1 Biology (Biotechnology), Year 1 Biology (Botany), Year 1 Biology (Zoology)



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 30-Nov-20 - 11-Jan-21
Modules Mathematics II [MAT1262] Notes None
Rooms None Staff Hakizimana (Dr JMV)
Students None Groups Year 1 Geology, Year 1 Mining



Friday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-7, 23-Oct-20 - 04-Dec-20
Modules Measurement and Instrumentation & Computer Interface [MEE3162] Notes None
Rooms None Staff DUSHIMIMANA (Mr Giovani)
Students None Groups Year 3 MEE_Production (Gako Campus)



Monday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-7, 19-Oct-20 - 30-Nov-20
Modules Measurement of Civil Engineering Works [QUS4261] Notes None
Rooms None Staff KIBWAMI (Dr Nathan)
Students None Groups Year 4 CMT



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-6, 20-Oct-20 - 24-Nov-20
Modules Measurement of Civil Engineering Works [QUS4261] Notes None
Rooms None Staff KIBWAMI (Dr Nathan)
Students None Groups Year 4 CMT



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wk 7, 01-Dec-20
Modules Measurement of Civil Engineering Works [QUS4261] Notes None
Rooms EINSTEIN_AUD 3 Staff KIBWAMI (Dr Nathan)
Students None Groups Year 4 CMT



Wednesday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-6, 21-Oct-20 - 25-Nov-20
Modules Measurement of Civil Engineering Works [QUS4261] Notes None
Rooms None Staff KIBWAMI (Dr Nathan)
Students None Groups Year 4 CMT



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-7, 22-Oct-20 - 03-Dec-20
Modules Measurement of Civil Engineering Works [QUS4261] Notes None
Rooms None Staff KIBWAMI (Dr Nathan)
Students None Groups Year 4 CMT



Tuesday 2:00pm-6:00pm No Category
Wks 7-13, 01-Dec-20 - 12-Jan-21
Modules Measurement of Construction Works II [QUS2261] Notes None
Rooms None Staff MAHAME (Mr Constant)
Students None Groups Year 2 CMT



Wednesday 8:00am-12:00pm No Category
Wks 1-2, 4-5, 7, 21-Oct-20 ... 02-Dec-20
Modules Measurement of Construction Works IV [QUS3261] Notes None
Rooms None Staff KIBWAMI (Dr Nathan)
Students None Groups Year 3 CMT



Wednesday 8:00am-12:00pm No Category
Wk 6, 25-Nov-20
Modules Measurement of Construction Works IV [QUS3261] Notes None
Rooms SABE_AREA 4 - 5 Staff KIBWAMI (Dr Nathan)
Students None Groups Year 3 CMT



Thursday 2:00pm-6:00pm No Category
Wk 7, 03-Dec-20
Modules Measurement of Construction Works IV [QUS3261] Notes None
Rooms EINSTEIN_AUD 1 Staff KIBWAMI (Dr Nathan)
Students None Groups Year 3 CMT



Friday 2:00pm-7:00pm No Category
Wks 1-2, 4-7, 23-Oct-20 ... 04-Dec-20
Modules Measurement of Construction Works IV [QUS3261] Notes None
Rooms None Staff KIBWAMI (Dr Nathan)
Students None Groups Year 3 CMT



Wednesday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 7-13, 02-Dec-20 - 13-Jan-21
Modules Measurements and Instrumentation [ETE 5213] Notes None
Rooms None Staff Kwisanga (Dr Christian)
Students None Groups Year 2 Physics - ACS, Year 2 Physics - MS



Thursday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-7, 22-Oct-20 - 03-Dec-20
Modules Mechanical Vibration [MEE3262] Notes None
Rooms None Staff KAYIBANDA (Dr Venant)
Students None Groups Year 3 MEE_Plant Engineering, Year 3 MEE_Production (Gako Campus), Year 3 MEE_Production Engineering



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 30-Nov-20 - 11-Jan-21
Modules Mechanics of Materials [TRE1162] Notes None
Rooms None Staff HABIMANA (Mr Philbert)
Students None Groups Year 1 Transport Engineering



Wednesday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 7-13, 02-Dec-20 - 13-Jan-21
Modules Mechanics of Materials [TRE1162] Notes None
Rooms None Staff HABIMANA (Mr Philbert)
Students None Groups Year 1 Transport Engineering



Wednesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-7, 21-Oct-20 - 02-Dec-20
Modules Method Improvisation [CRD52112] Notes None
Rooms None Staff None
Students None Groups None



Monday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-7, 19-Oct-20 - 30-Nov-20
Modules Methods and Techniques in Urban and Regional Planning [GUP2361] Notes None
Rooms None Staff None
Students None Groups None



Friday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-6, 23-Oct-20 - 27-Nov-20
Modules Micro controller & embedded systems [EEE3261] Notes None
Rooms None Staff Ntaganda ( James)
Students None Groups Year 3 EPE



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 04-Dec-20 - 15-Jan-21
Modules Microbial Physiology & Enzymatic Engineering [BIO2361] Notes None
Rooms None Staff LYUMUGABE François (Dr)
Students None Groups Year 2 Biology (Biotechnology)



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 01-Dec-20 - 12-Jan-21
Modules Microprocessor and its Applications [ETE2264] Notes None
Rooms None Staff HITIYISE (Mr Emmanuel)
Students None Groups Year 2 ETE



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-7, 20-Oct-20 - 01-Dec-20
Modules Mine Survey and Project [MIN3267] Notes None
Rooms None Staff Byiringiro (Mr Fils Vainqueur)
Students None Groups Year 3 Mining



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-3, 5-7, 22-Oct-20 ... 03-Dec-20
Modules Mine Survey and Project [MIN3267] Notes None
Rooms None Staff Byiringiro (Mr Fils Vainqueur)
Students None Groups Year 3 Mining



Monday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-3, 5, 7, 19-Oct-20 ... 30-Nov-20
Modules Mine Ventilation [MIN4264] Notes None
Rooms None Staff NIYIGENA (Mr CYPRIEN), Uwizeyimana (Mr Jules)
Students None Groups Year 4 Mining



Friday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-3, 5, 7, 23-Oct-20 ... 04-Dec-20
Modules Mine Ventilation [MIN4264] Notes None
Rooms None Staff NIYIGENA (Mr CYPRIEN), Uwizeyimana (Mr Jules)
Students None Groups Year 4 Mining



Monday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-7, 19-Oct-20 - 30-Nov-20
Modules Mineral Processing [MIN3262] Notes None
Rooms None Staff Ndagijimana (Mr Soleil Marie Aime), RWABUHUNGU (Dr DIGNE)
Students None Groups Year 3 Geology, Year 3 Mining



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-2, 6-7, 23-Oct-20 ... 04-Dec-20
Modules Mobile Applications Development [ITE3261] Notes None
Rooms None Staff Mutanguha (Mr Pelin)
Students None Groups Year 3 IS, Year 3 IT



Friday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-2, 6-7, 23-Oct-20 ... 04-Dec-20
Modules Mobile Applications Development [ITE3261] Notes None
Rooms None Staff Mutanguha (Mr Pelin)
Students None Groups Year 3 IS, Year 3 IT



Tuesday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-4, 6, 20-Oct-20 ... 24-Nov-20
Modules Mobile Applications [ETE4262] Notes None
Rooms None Staff Valentin Rwerekane
Students None Groups Year 4 ETE_group 1, Year 4 ETE_group 2



Tuesday 5:00pm-8:00pm No Category
Wks 1-6, 20-Oct-20 - 24-Nov-20
Modules Mobile Applications [ETE4262] Notes None
Rooms None Staff Mutanguha (Mr Pelin)
Students None Groups Year 4 ETE_Evening



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-4, 6, 22-Oct-20 ... 26-Nov-20
Modules Mobile Applications [ETE4262] Notes None
Rooms None Staff Valentin Rwerekane
Students None Groups Year 4 ETE_group 1, Year 4 ETE_group 2



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-7, 22-Oct-20 - 03-Dec-20
Modules Mobile Computing (CIS3262) [CIS3262] Notes None
Rooms None Staff MURANGIRA (Mr. Theoneste)
Students None Groups Year 3 CS _ Musanze



Thursday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-7, 22-Oct-20 - 03-Dec-20
Modules Mobile Computing (CIS3262) [CIS3262] Notes None
Rooms None Staff MURANGIRA (Mr. Theoneste)
Students None Groups Year 3 CS _ Musanze



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1, 3, 5, 7, 23-Oct-20 ... 04-Dec-20
Modules Mobile Computing [COE3261] Notes None
Rooms None Staff UKURIKIYEYESU (Mr Dieudonne)
Students None Groups Year 3 CSE



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-7, 19-Oct-20 - 30-Nov-20
Modules Modern Methods of Material Testing & Characterization [MPH3262] Notes None
Rooms None Staff Ntirikwendera (Dr Deogratias)
Students None Groups Year 3 Physics_Material Science



Tuesday 8:00am-12:00pm No Category
Wk 7, 01-Dec-20
Modules Modern Methods of Material Testing & Characterization [MPH3262] Notes None
Rooms Lab CHE Organic 1F-02 Staff Ntirikwendera (Dr Deogratias)
Students None Groups Year 3 Physics_Material Science



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-6, 22-Oct-20 - 26-Nov-20
Modules Modern Methods of Material Testing & Characterization [MPH3262] Notes None
Rooms None Staff Ntirikwendera (Dr Deogratias)
Students None Groups Year 3 Physics_Material Science



Friday 8:00am-12:00pm No Category
Wk 7, 04-Dec-20
Modules Modern Methods of Material Testing & Characterization [MPH3262] Notes None
Rooms Lab CHE Organic 1F-02 Staff Ntirikwendera (Dr Deogratias)
Students None Groups Year 3 Physics_Material Science



Wednesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 02-Dec-20 - 13-Jan-21
Modules Molecular Virology [BIO2364] Notes None
Rooms None Staff Nsanzimana (Dr Jean Baptiste)
Students None Groups Year 2 Biology (Biotechnology)



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-2, 4-7, 20-Oct-20 ... 01-Dec-20
Modules Money and Banking [ISY3162] Notes None
Rooms None Staff Gato (Dr Richardson)
Students None Groups Year 3 IS



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-2, 4, 6-7, 20-Oct-20 ... 01-Dec-20
Modules Multimedia Systems [CSC3262] Notes None
Rooms None Staff Rwigema (Dr James)
Students None Groups Year 3 CS _ Nyarugenge



Wednesday 2:00pm-6:00pm No Category
Wks 1-2, 4, 6-7, 21-Oct-20 ... 02-Dec-20
Modules Multimedia Systems [CSC3262] Notes None
Rooms None Staff Rwigema (Dr James)
Students None Groups Year 3 CS _ Nyarugenge



Thursday 2:00pm-6:00pm No Category
Wks 1-2, 4-7, 22-Oct-20 ... 03-Dec-20
Modules Multimedia Systems [CSC3262] Notes None
Rooms None Staff Rwigema (Dr James)
Students None Groups Year 3 CS _ Nyarugenge



Friday 2:00pm-6:00pm No Category
Wks 1-2, 4-7, 23-Oct-20 ... 04-Dec-20
Modules Multimedia Systems [CSC3262] Notes None
Rooms None Staff Rwigema (Dr James)
Students None Groups Year 3 CS _ Nyarugenge



Saturday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 7-13, 05-Dec-20 - 16-Jan-21
Modules Multivariate Statistical Analysis [MAT2364] Notes None
Rooms None Staff NZABANITA Joseph (Dr)
Students None Groups Year 2 Math - Statistics



Friday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 7-13, 04-Dec-20 - 15-Jan-21
Modules Natural Products Chemistry and Bioactivity Testing [CHM2363] Notes None
Rooms None Staff HABINSHUTI (Mr JANVIER), Muhizi (Professor Theoneste)
Students None Groups Year 2 Chemistry (Bio-organic)



Saturday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 05-Dec-20 - 16-Jan-21
Modules Natural Products Chemistry and Bioactivity Testing [CHM2363] Notes None
Rooms None Staff HABINSHUTI (Mr JANVIER), Muhizi (Professor Theoneste)
Students None Groups Year 2 Chemistry (Bio-organic)



Wednesday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 7-13, 02-Dec-20 - 13-Jan-21
Modules Natural Resources Management and Valuation and Intro [BOT2361] Notes None
Rooms None Staff Beth KAPLIN, (Professor)
Students None Groups Year 2 Biology (Botany), Year 2 Biology (Zoology)



Monday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 7-13, 30-Nov-20 - 11-Jan-21
Modules Natural Resources Planning and management [GEO 3166] Notes None
Rooms None Staff BARIFASHE (Mr Theodomir)
Students None Groups Year 2 Geography - Env. Planning



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 30-Nov-20 - 11-Jan-21
Modules Network Analysis and Synthesis [ELE2261] Notes None
Rooms None Staff Duhujamahoro Charles (Mr)
Students None Groups Year 2 EPE



Wednesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-7, 21-Oct-20 - 02-Dec-20
Modules Non-Conventional Energy Sources [MEE4263] Notes None
Rooms None Staff Mazimpaka (Dr Ernest)
Students None Groups Year 4 MEE, Year 4 MEE Gako



Wednesday 11:00am-1:00pm No Category
Wk 6, 25-Nov-20
Modules Non-Conventional Energy Sources [MEE4263] Notes None
Rooms EINSTEIN_AUD 4 Staff Mazimpaka (Dr Ernest)
Students None Groups Year 4 MEE, Year 4 MEE Gako



Saturday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 05-Dec-20 - 16-Jan-21
Modules Nonlinear Analysis [MAT2362] Notes None
Rooms None Staff Uwamariya (Ms Denise)
Students None Groups Year 2 Math - Applied



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 8-13, 07-Dec-20 - 11-Jan-21
Modules Numerical Analysis [CSC2265] Notes None
Rooms None Staff Ntaganda (Professor Jean Marie)
Students None Groups Year 2 CS_Musanze, Year 2 CS_Nyarugenge



Tuesday 2:00pm-5:00pm No Category
Wk 7, 01-Dec-20
Modules Numerical Analysis [CSC2265] Notes None
Rooms None Staff Ntaganda (Professor Jean Marie)
Students None Groups Year 2 CS_Musanze, Year 2 CS_Nyarugenge



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 01-Dec-20 - 12-Jan-21
Modules Object Oriented Programming using Java [COE2262] Notes None
Rooms None Staff UKURIKIYEYESU (Mr Dieudonne)
Students None Groups Year 2 CSE



Friday 11:00am-2:00pm No Category
Wks 1-7, 23-Oct-20 - 04-Dec-20
Modules Open Studio Notes None
Rooms None Staff None
Students None Groups None



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 30-Nov-20 - 11-Jan-21
Modules Operations research and Optimization Notes None
Rooms None Staff Ndengo (Dr Marcel)
Students None Groups Year 2 Math - Applied, Year 2 Math - Statistics



Wednesday 2:00pm-4:00pm No Category
Wks 7-13, 02-Dec-20 - 13-Jan-21
Modules Operations research and Optimization Notes None
Rooms None Staff Ndengo (Dr Marcel)
Students None Groups Year 2 Math - Applied, Year 2 Math - Statistics



Friday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 7-13, 04-Dec-20 - 15-Jan-21
Modules Ordinary Differential Equations [MAT1361] Notes None
Rooms None Staff Minani (Dr Froduald)
Students None Groups Year 1 Math - Applied, Year 1 Math - Statistics, Year 1 Physics - ACS, Year 1 Physics - MS



Tuesday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 7-13, 01-Dec-20 - 12-Jan-21
Modules Organic Chemistry [CHM1261] Notes None
Rooms None Staff Ntaganda (Dr Jean), RUTIKANGA (Mr Adrien)
Students None Groups Year 1 Chemistry (Bio-organic), Year 1 Chemistry (Environmental)



Thursday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 7-13, 03-Dec-20 - 14-Jan-21
Modules Organic Chemistry [CHM1261] Notes None
Rooms None Staff Ntaganda (Dr Jean), RUTIKANGA (Mr Adrien)
Students None Groups Year 1 Chemistry (Bio-organic), Year 1 Chemistry (Environmental)



Tuesday 5:00pm-8:00pm No Category
Wks 1-7, 20-Oct-20 - 01-Dec-20
Modules Parallel and Distributed Computing [CSC4263] Notes None
Rooms None Staff Mukabunani (Ms Alphonsine)
Students None Groups Year 4 CS_Evening



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-4, 6-7, 22-Oct-20 ... 03-Dec-20
Modules Parallel and Distributed Computing [CSC4263] Notes None
Rooms None Staff Mbonabucya (Mr Celestin)
Students None Groups Year 4 CS _ Nyarugenge



Monday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 7-13, 30-Nov-20 - 11-Jan-21
Modules Parasitology [ZOO2361] Notes None
Rooms None Staff NYIRAMANA Aisha (Dr)
Students None Groups Year 2 Biology (Zoology)



Tuesday 8:00am-10:00am No Category
Wks 7-13, 01-Dec-20 - 12-Jan-21
Modules Partial Differential equations [MAT 3163] Notes None
Rooms None Staff BANZI (Dr WELLARS)
Students None Groups Year 2 Math - Applied, Year 2 Math - Statistics



Thursday 8:00am-10:00am No Category
Wks 7-13, 03-Dec-20 - 14-Jan-21
Modules Partial Differential equations [MAT 3163] Notes None
Rooms None Staff BANZI (Dr WELLARS)
Students None Groups Year 2 Math - Applied, Year 2 Math - Statistics



Monday 8:00am-12:00pm No Category
Wk 6, 23-Nov-20
Modules Photogrammetry II (lab) [SGE3261] Notes None
Rooms Lab CEGE Engineering Software Staff Rwabudandi (Mr Irene)
Students None Groups Year 3 SGE



Tuesday 2:00pm-6:00pm No Category
Wk 6, 24-Nov-20
Modules Photogrammetry II (lab) [SGE3261] Notes None
Rooms Lab CEGE Engineering Software Staff Rwabudandi (Mr Irene)
Students None Groups Year 3 SGE



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-5, 7, 19-Oct-20 ... 30-Nov-20
Modules Photogrammetry II [SGE3262] Notes None
Rooms None Staff Rwabudandi (Mr Irene)
Students None Groups Year 3 SGE



Tuesday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-5, 7, 20-Oct-20 ... 01-Dec-20
Modules Photogrammetry II [SGE3262] Notes None
Rooms None Staff Rwabudandi (Mr Irene)
Students None Groups Year 3 SGE



Wednesday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-5, 7, 21-Oct-20 ... 02-Dec-20
Modules Photogrammetry II [SGE3262] Notes None
Rooms None Staff Rwabudandi (Mr Irene)
Students None Groups Year 3 SGE



Wednesday 11:00am-2:00pm No Category
Wks 1-7, 21-Oct-20 - 02-Dec-20
Modules Photography II [CRD52113] Notes None
Rooms None Staff None
Students None Groups None



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 01-Dec-20 - 12-Jan-21
Modules Physical Chemistry [CHM1361] Notes None
Rooms None Staff Kamizikunze (Dr Theoneste), Nkuranga Jean Bosco
Students None Groups Year 1 Chemistry (Bio-organic), Year 1 Chemistry (Environmental)



Wednesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 02-Dec-20 - 13-Jan-21
Modules Physical Chemistry [CHM1361] Notes None
Rooms None Staff Kamizikunze (Dr Theoneste), Nkuranga Jean Bosco
Students None Groups Year 1 Chemistry (Bio-organic), Year 1 Chemistry (Environmental)



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 03-Dec-20 - 14-Jan-21
Modules Physical Environment (Geology & Ecology) [ARC1265] Notes None
Rooms ARC STUDIO I Staff Tafahomi (Dr Rahman)
Students None Groups Year 1 Architecture



Monday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 1-7, 19-Oct-20 - 30-Nov-20
Modules Physical Extraction Metallurgy [MPY3162] Notes None
Rooms None Staff Ntirikwendera (Dr Deogratias)
Students None Groups Year 3 Physics_Material Science



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 01-Dec-20 - 12-Jan-21
Modules Physical methods of analysis [CHE3116] Notes None
Rooms None Staff Nkurunziza (Professor Jean Pierre)
Students None Groups Year 2 Chemistry (Bio-organic), Year 2 Chemistry (Environmental)



Thursday 2:00pm-6:00pm No Category
Wks 7-13, 03-Dec-20 - 14-Jan-21
Modules Physical methods of analysis [CHE3116] Notes None
Rooms None Staff Nkurunziza (Professor Jean Pierre)
Students None Groups Year 2 Biology (Biochemistry), Year 2 Biology (Biotechnology)



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 04-Dec-20 - 15-Jan-21
Modules Physical methods of analysis [CHE3116] Notes None
Rooms None Staff Nkurunziza (Professor Jean Pierre)
Students None Groups Year 2 Chemistry (Bio-organic), Year 2 Chemistry (Environmental)



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 03-Dec-20 - 14-Jan-21
Modules Physics and Chemistry for Geography [GEO1261] Notes None
Rooms None Staff Sibomana Bosco, SIBOSIKO (Dr Consolee), Uwanyirigira (Mr Donath)
Students None Groups Year 1 Geography-Env. Planning, Year 1 Geography-URP



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 04-Dec-20 - 15-Jan-21
Modules Physics and Chemistry for Geography [GEO1261] Notes None
Rooms None Staff Sibomana Bosco, SIBOSIKO (Dr Consolee), Uwanyirigira (Mr Donath)
Students None Groups Year 1 Geography-Env. Planning, Year 1 Geography-URP



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 30-Nov-20 - 11-Jan-21
Modules Physics for Engineers II [PHY 5122] Notes None
Rooms None Staff SAFARI KAGABO (Mr Abdou)
Students None Groups Year 1 CE-Construction



Monday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 30-Nov-20 - 11-Jan-21
Modules Physics for Engineers II [PHY 5122] Notes None
Rooms None Staff Abimana (Ms Colette)
Students None Groups Year 1 Energy Engineering



Monday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 7-13, 30-Nov-20 - 11-Jan-21
Modules Physics for Engineers II [PHY 5122] Notes None
Rooms None Staff Baharane Valerien (Mr)
Students None Groups Year 1 ETE



Monday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 7-13, 30-Nov-20 - 11-Jan-21
Modules Physics for Engineers II [PHY 5122] Notes None
Rooms None Staff Bimenyimana (Mr Selevelien)
Students None Groups Year 1 MEE - Production Engineering (Gako)



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 01-Dec-20 - 12-Jan-21
Modules Physics for Engineers II [PHY 5122] Notes None
Rooms None Staff Nshimiyimana (Mr Jean de Dieu)
Students None Groups Year 1 EPE



Tuesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 01-Dec-20 - 12-Jan-21
Modules Physics for Engineers II [PHY 5122] Notes None
Rooms None Staff MUSHINZIMANA (Mr Xavier)
Students None Groups Year 1 CE-Structural



Wednesday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 02-Dec-20 - 13-Jan-21
Modules Physics for Engineers II [PHY 5122] Notes None
Rooms None Staff Abimana (Ms Colette)
Students None Groups Year 1 MEE - Plant Engineering, Year 1 MEE - Production Engineering



Thursday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 03-Dec-20 - 14-Jan-21
Modules Physics for Engineers II [PHY 5122] Notes None
Rooms None Staff SAFARI KAGABO (Mr Abdou)
Students None Groups Year 1 CE-Environmental, Year 1 CE-Water Resources



Thursday 2:00pm-5:00pm No Category
Wks 7-13, 03-Dec-20 - 14-Jan-21
Modules Physics for Engineers II [PHY 5122] Notes None
Rooms None Staff Baharane Valerien (Mr)
Students None Groups Year 1 SGE



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 1-7, 23-Oct-20 - 04-Dec-20
Modules Physics for Engineers II [PHY 5122] Notes None
Rooms None Staff None
Students None Groups None



Friday 8:00am-11:00am No Category
Wks 7-13, 04-Dec-20 - 15-Jan-21
Modules Physics for Engineers II [PHY 5122] Notes None
Rooms None Staff Abimana (Ms Colette)
Students None Groups Year 1 CSE